21 лютого 2023

Мова - це серце народу!

фото з сайту: https://cutt.ly/K8ySOHX
Ой, шануйте, поважайте
Ріднесеньку мову,
І навчайтесь розмовляти
Своїм рідним словом.
Сидір Воробкевич

21 лютого в Україні святкують

Міжнародний день рідної мови

В Україні вже 23 роки поспіль відзначають Міжнародний день рідної мови. Це свято бере початок від трагічних подій 1952 року в Бангладеш. А офіційно дата була встановлена у 1999 році, коли ЮНЕСКО прийняла рішення підтримати мовне різноманіття у світі. З огляду на щорічне зменшення мов у світі, яке пов’язано зі зникненням носіїв мови та втратою культури певного народу, це свято набуває все більшої важливості та актуальності.

Міжнародний день рідної мови започаткували у листопаді 1999 року на ХХХ сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО з метою захисту мовної й культурної багатоманітності. Головним гаслом свята є: «Мови — це важливо!». Дату обрали не випадково. Саме 21 лютого 1952 року в Бангладеш відбувся збройний конфлікт через мову. Тоді загинуло 4 студенти. Рідна мова — це носій знань і цінностей, які передаються від одного покоління іншому в якості нематеріального культурного спадку. З 1971 року, після проголошення незалежності Бангладеш, цей день відзначають у країні як день мучеників, які загинули за рідну мову. За пропозицією цієї країни ЮНЕСКО проголосило 21 лютого Міжнародним днем рідної мови. На жаль, близько 43% мов сьогодні перебувають на межі зникнення. А 40% людей не мають змоги отримати освіту рідною мовою. Загалом у Європі під загрозою перебувають 30 мов, 13 із яких — на межі зникнення.

Цього дня в Україні проводяться різноманітні освітні заходи, присвячені рідній мові в школах, університетах та бібліотеках. Також цього дня на виставках та майстер-класах популяризують народне мистецтво.





Пропонуємо переглянути інші публікації нашого блогу:

Немає коментарів:

Дописати коментар

Голодомор - невиплакані сльози

Щороку в четверту суботу листопада Україна вшановує пам’ять жертв Голодомору 1932–1933 років і масових штучних голодів 1921–1923 і 1946–1947...