22 вересня 2021

День партизанської слави України

фото з сайту http://surl.li/agypt

У День партизанської слави ми вшановуємо подвиг героїв, які ризикували життям у тилу ворога. 

Наприкінці вересня в Україні відзначається день пам'яті ветеранів та партизанів, які здійснили подвиг у часи Другої світової війни. Під час війни ці герої завдавали відчутних втрат по гітлерівській армії в тилу ворога. День партизанської слави відзначається 22 вересня. Вперше відзначався День партизанської слави в 2001 році, встановлений Указом Президента № 1020/2001 від 30.10.2001.

День партизанської слави: історія свята

Згідно з архівними документами, в роки війни на території України налічувалося до 1 мільйона партизан. Багато з них було нагороджено орденами і медалями. У 2001 році Леонід Кучма підписав указ про заснування Дня партизанської слави з метою вшанування подвигу ветеранів.

Датою свята був обраний день 22 вересня, який вважається датою зародження партизанського руху.

День партизанської слави: як відзначають

Це свято не відзначається на загальнонаціональному рівні. У кожному місті проводяться свої урочисті заходи. У День партизанської слави проводяться покладання квітів до могил командирів і Монументів Пам'яті. Організовуються зустрічі з ветеранами війни, концерти, культурні програми. У школах проводять класні години про роль партизанів у війні.

за матеріалами сайту УНІАН lite http://surl.li/agyov




День міста

Чернігів древній став понад Десною,

Собор між зелені, як диво, вирина.

Над вічною і світлою рікою

Не змовкла ще історії струна.




День міста Чернігів відзначається 21 вересня.

ЧЕРНІГІВ - місто, обласний і районний центр України. Річковий порт на правому березі р. Десни. Вузол залізничних і автомобільних шляхів. Поділений на 2 міські райони: Деснянський і Новозаводський.

Чернігів - давньослов'янське місто, яке почало формуватись, за археологічними даними, наприкінці УІІ ст. Був центром східнослов'янського племені сіверян, у кінці ІХ ст. увійшов до складу Київської Русі. Вперше згадується у літопису під 907 роком. У 1024-1239 роках Чернігів - економічний і політичний центр Чернігово-Сіверського князівства. На кінець ХІІ ст. займав площу понад 200 га. У той час споруджено Спаський собор, Іллінську, П'ятницьку церкви та інші. У 1239 році місто зруйнували орди Батия. З 1623 року Чернігів одержав магдебурзьке право.

Внаслідок возз'єднання України з Росією 1654 року Чернігів - у складі Російської держави. З 1782 року - центр Чернігівського намісництва, з 1797 - Малоросійської губернії, з 1802 - Чернігівської губернії.

Чернігів - один із значних центрів розвитку давньослов'янської освіти і культури, з яким пов'язана низка фольклорних творів, зокрема билин та переказів. Тут велося своє літописання, діяли парафіяльні школи. У 1689 році почала функціонувати слов'яно-латинська школа, на базі якої в 1700 році був відкритий Чернігівський колегіум. З 1679 року у місті діяла друкарня. У цей час склалися архітектурні комплекси Єлецького, Успенського і Троїцько-Іллінського монастирів, споруджено Катерининську церкву, будинок Лизогуба та інші. 

До 1925 року Чернігів - центр губернії, потім - центр Чернігівського округу, з 1932 року - обласний центр. У роки Великої Вітчизняної війни під час німецько-фашистської окупації у місті діяли підпільні організації. Чернігів був звільненій 21 вересня 1943 року внаслідок Чернігівсько-Прип'ятської операції. Тому День міста приурочили до цієї дати.

У 2021 році - 78-ма річниця вигнання нацистських окупантів із Чернігова. 

У бібліотеці ви можете ознайомитись з викладкою матеріалів з цієї теми.

Серед архітектурних пам'яток, що збереглись до наших днів, Спаський та Успенський собори, Троїцько-Іллінський монастир, П'ятницька церква, Борисоглібський собор, будинок Лизогуба, будинок колегіуму, Катерининська і Воскресенська церкви, будинки архієпископа, губернатора та інші. У місті багато пам'ятників видатним діячам вітчизняної історії та культури, зокрема Т.Г.Шевченку, М.М.Коцюбинському, Л.І.Глібову, а також загиблим захисникам Вітчизни. У 1965 році на Болдіних горах споруджено Меморіал слави, де горить Вічний вогонь.

фото автора

З Черніговом пов'язані життя і діяльність багатьох українських діячів культури. Тут бували Т.Г. Шевченко, О.С. Пушкін, М.В. Гоголь, М.І. Глінка, М.В. Лисенко. Жили і творили Марко Вовчок, Л.І. Глібов, Б.Д. Грінченко, Г.І.Успенський, М.М.Коцюбинський, В.І. Cамійленко, М.К. Вороний, Г.Г.Верьовка, С.В. Вільконський, Є.В. Богословський. Тут починали свій творчий шлях М.К. Заньковецька, П.Г. Тичина, В.М. Блакитний, І.А. Кочерга, Олекса Десняк та багато інших.





17 вересня 2021

Плани роботи методичних об'єднань

Шановні вчителі, пропонуємо вам добірку матеріалів для ознайомлення та врахуванні в роботі:

Виховні плани для класних керівників

10 вересня 2021

8 вересня - Міжнародний день грамотності

фото з сайту: http://surl.li/aeytm

8 вересня на 14-й сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО у 1966 році був оголошений перший Міжнародний день грамотності, один із міжнародних днів, що відзначаються в системі Організації Об'єднаних Націй. Відтоді цей день відзначається щорічно, щоб нагадувати світовій спільноті про важливість поширення освіти.

Рівень грамотності у світі

фото з сайту: http://surl.li/aeytq


Пропонуємо декілька порад, щоб покращити та удосконалити свої навички письма та володіння мовою:

  • читайте більше;

При регулярному читанні мозок запам'ятовує навіть найскладніші слова, вислови та граматичні конструкції. Крім того, можна читати й аналізувати прочитане з погляду правил української мови. Читання має дивовижну користь для нашого мозку та психічного здоров’я. На відміну від соцмереж і телебачення, які стимулюють пасивне споживання інформації, читання – це активний процес. Під час нього залучені одразу кілька частин мозку, що потребує від нас навіть у неврологічному сенсі більшого, ніж примітивне гортання стрічки новин.

  • користуйтеся словниками;
словотвір (пояснює значення слів)
  • вимкніть автозаміну на телефоні;
Коли телефон виправляє за нас усі помилки, ми втрачаємо мотивацію хоча б мінімально стежити за тим, як пишемо те чи інше слово. Гаджет вирішує за нас. Якщо хочете працювати над своєю орфографією, то спробуйте відключити автозаміну і придивитися до того, як і що ви пишете.
Якщо перед відправленням робочого листа або важливого особистого повідомлення ви хочете переконатись у відсутності серйозних помилок, то радимо сервіс Language Tool, де можна безкоштовно перевірити текст на орфографічні, граматичні й лексичні помилки.

  • навчайтеся;
Існують інтерактивні сервіси для вивчення української мови. наприклад, тренажер з правопису української мови. Ще один онлайн-тренажер створила студія онлайн-освіти Ed-era – "Лайфхаки з української мови", 16 лекцій з інтерактивними конспектами та завданнями на закріплення знань. Також радимо також переглянути телепрограму UA:Першого "Лайфхак українською" – у плейлисті на Youtube є 29 корисних випусків.
  • розмовляйте, слухайте, дивіться
Грамотне мовлення – це звичка. Як відомо, для формування звички потрібно близько 20 днів. Поставте собі за мету протягом цього часу стежити, як пишете й говорите, вчіться помічати власні огріхи. Слухайте українські пісні, переглядайте українські фільми

за матеріалами сайту: http://surl.li/aeyxx

  Презентацію до Міжнародного дня грамотності пропонуємо переглянути за посиланням 📖
Пропонуємо переглянути нашу попередню публікацію  про "День грамотності" за посиланням 📕
У бібліотеці ліцею є поличка з матеріалами "Живи народу рідне слово", а також різноманітні довідники та словники. 
Завітайте до нас!

Будьмо грамотними!

09 вересня 2021

Українське кіно було, є і буде

У другу суботу вересня традиційно відзначається День українського кіно. 

Існує помилкове міркування, що українське кіно зникло, коли Україна отримала Незалежність. І що період сучасного українського кінематографу має назву “бум українського кіно”. Але це не зовсім так. Ми пропонуємо читачу переконатись, що українське кіно було, є і буде. Більш докладно в статті за посиланням 📽

Пропонуємо вам переглянути нашу попередню публікацію за посиланням 📚

У бібліотеці зроблена виставка книжок за мотивами яких знімати фільми. Завітайте та візьміть на абонемент ці твори!

виконала виставку Праута А.Ф.

матеріал підготувала Назаренко А.С.

01 вересня 2021

Підручники 8-й клас (2021 року)


Шановні вчителі, учні та батьки!
Пропонуємо електронні версії підручників для 8 класу:

Вітаємо з Днем знань!

Любі наші читачі, 

вітаємо з новим навчальним роком!


Наші вчителі! 

Ми хочемо вас привітати 

У цей святковий осінній день 

Тепла і сонця побажати 

Та радості на кожен день! 

Бажаємо здоров'я, добра, довголіття, 

Хай вистачить щастя на ціле століття! 

Хай скрізь буде лад — на роботі, в сім'ї, 

І радість на серці, і хліб на столі. 

Хай сміхом й веселістю повниться хата, 

Родина хай буде здорова й багата! 

І мрій, і бажань, і наснаги творити, 

Щоб серцю хотілося жити й любити! 

Хай учні Вас завше високо шанують, 

Злагода й мир у житті хай панують!

Наші учні-читачі!

Хай навчання в радість буде,

Хай наука не забуде

Поміститись в голові

Щоб вдавалось все тобі!

Загалом, ти добре вчися,

І ніколи не журися

Про оцінки, про свої,

Знай, що головне в житті — це освіта і знання,

Школа, вчитель і рідня!


Завжди радо чекаємо на вас!

 

Голодомор - невиплакані сльози

Щороку в четверту суботу листопада Україна вшановує пам’ять жертв Голодомору 1932–1933 років і масових штучних голодів 1921–1923 і 1946–1947...