25 листопада 2021

Голодомор в Україні 1932-1933 років

Кожну четверту суботу листопада відзначається День пам'яті жертв Голодоморів. Цьогоріч це - 27 листопада. 

За різними оцінками, від 4,5 до 10 мільйонів українців померли під час жахливих подій 1932-1933 років.

У цей день кожний рік проводиться всеукраїнська акція "Запали свічку"  о 16.00. Люди запалюють свічки у власному вікні, як символ пам’яті народу про загиблих від штучного голоду і таким чином згадують усіх, хто загинув внаслідок штучно створеного голоду.


Національний музей Голодомору-геноциду, як центр вшанування пам’яті жертв Голодомору підготував освітні, виставкові, наукові проєкти до 88-х роковин Голодомору-геноциду 1932-1933 років.

З документальними фільмами про Голодомор можна ознайомитися за посиланням 🕯

Голодомор у художніх фільмах і книжках

Першим художнім твором про Голодомор став роман "Марія" Уласа Самчука, написаний одразу після подій 1933 року. Автор присвячує свій роман "матерям, що загинули голодною смертю на Україні в роках 1932-1933".

У романі-хроніці описана трагедія України після 1971-го року - через трагедію однієї жінки. Його вважають одним з найкращих творів про історію українського народу у ХХ столітті.

У 1962 році в діаспорі вийшов "Жовтий князь" Василя Барки. В основі твору - власні спогади автора, який у молодості опинився на межі голодної смерті. Олесь Янчук у 1991 році зняв за романом фільм "Голод-33".

У 1981 році у США вийшли мемуари українського дисидента та радянського генерала Петра Григоренка, в яких він дуже детально описав жахи голоду та механізми його впровадження на Херсонщині та всій Україні.

Одним із найґрунтовніших досліджень на тему голодомору стали "Жнива скорботи: радянська колективізація і голодомор" - праця британського дипломата, історика та літератора Роберта Конквеста, яка вийшла 1986-го року.

На зорі незалежності України у 1990 році ЦК Компартії України дозволив публікацію книжки "Голод 1932-1933 рр. в Україні: очима істориків, мовою документів". Тираж видання був усього 2,5 тис. примірників і воно стало бібліотечним раритетом.

"Червоне намисто" (2013) — це короткометражний фільм, який може переглянути кожна дитина. Сюжет заснований на реальній історії 7-річної дівчинки Антоніни, яка пережила недитяче випробування голодом у 1932-1933 роках. Фінал стрічки оптимістичний, можна переглядати разом з дітьми.

У 2019 році на замовлення Міністерства інформаційної політики створили мультфільм "Голодний дух". Попри анімаційні засоби передачі теми Голодомору, психологи попереджають, що дітей можуть налякати деякі сцени.

Канадський фільм "Гіркі жнива" (Bitter Harvest) (2017) розповідає про історію кохання в розпал Голодомору 1932—1933 років. Стрічка стала першим англомовним художнім фільмом про Голодомор. Прообразом головної героїні фільму стала матір режисера Джорджа Менделюка, яка у пошуках хліба дійшла з Харкова до Львова.

Фільм "Містер Джонс" (в українському прокаті "Ціна правди") розповідає про історію боротьби британського журналіста Гарета Джонса за правду про Голодомор.

А також, з іншими книгами про Голодомор можна ознайомитися за посиланням 🕯

Свідки Голодомори діляться спогадами. Матеріал за посиланням 🕯

фото з сайту https://cutt.ly/WTCtxXv 

У бібліотеці створена викладка матеріалів до Дня Пам'яті


Більш докладно про День пам'яті жертв Голодомору можна ознайомитися за посиланням 🕯 та у нашій іншій публікації за минулий рік "День пам'яті жертв Голодомору"

Голодомор - невиплакані сльози

Щороку в четверту суботу листопада Україна вшановує пам’ять жертв Голодомору 1932–1933 років і масових штучних голодів 1921–1923 і 1946–1947...