Страницы

Сторінки

29 грудня 2022

Новорічні цікавинки

 

фото з сайту: http://surl.li/eftph

Коли почали святкувати Новий рік?

Першу згадку про новорічне святкування знаходимо в ІІ тис. до н.е. у давньому Вавилоні. А ось 1-го січня Новий рік почали відзначати у стародавньому Римі за календарем Юлія Цезаря з 46 року н.е. Під час свята люди прикрашали будинки і дарували один одному подарунки і монети із зображенням дволикого Януса, раби і їх власники їли і веселилися разом. Кажуть, одному зі своїх рабів Юлій Цезар дав у новорічний вечір свободу за те, що той побажав йому пожити в новому році довше, ніж у старому.

Коли з’явилася перша новорічна ялинка?

Звичай прикрашати деревце був відомий ще у стародавніх греків, проте саме ялинки почали прикрашати стародавні германці, вшановуючи таким чином дух лісу. Першу письмову згадку про ялинку знаходимо в хроніці міста Штрансбурга від 1605 року, де описано, що городяни ставлять ялинку в домівках і прикрашають її кольоровими паперовими квітами, яблуками, цукром.  Також існує припущення, що вперше різдвяну ялинку прикрасив очільник руху Реформації Мартін Лютер напередодні Різдва 1500 року.


Коли з’явилися перші новорічні вітальні листівки?

Перші вітальні листівки з’явилися в Китаї дві тисячі років тому, і пов’язані вони були саме з новорічними святами. Якщо господаря на Новий рік не було вдома, то він вивішував на дверях торбинку з написом: «Вибачте, що не можу прийняти особисто», щоб усі, хто приходив його вітати, залишили свої  картки зі святковими побажаннями. Спочатку на таких листівках писали ім’я гостя, а згодом – і привітання, яке китайці оформлювали у вигляді символів. Так, зображення золотої рибки чи коропа означало прибуток, оленя – вдалу службову кар’єру, води – безтурботність, сідла – спокій. Традиційно такі картки були червоного кольору, який для китайців символізує успіх і радість, згодом почали використовувати білі – символ чистоти та золота.

Як винайшли скляні ялинкові кульки?

В давнину найбільш популярними ялинковими прикрасами були яблука як нагадування про біблійну історію про «заборонений плід» та гріхопадіння Адама та Єви. Яблука часом розмальовували і покривали позолотою.

Згодом яблука замінили скляні кульки. Існує версія про те, що якогось року в ХVІІ, а, може, ХVІІІ столітті у Франції чи в Німеччині не вродили яблука, отже, не було чим прикрашати різдвяне деревце. Саме тоді з’явилися скляні кульки як символ яблук. Також відоме твердження, що першу ялинкову кульку було зроблено в ХVІ столітті у Саксонії. Так це чи ні, але достеменно відомо, що заводським способом вперше скляні кульки почали виготовляти у німецькому місті Лауш у 1848 році. Ці ялинкові прикраси були з грубого скла, важкі, зсередини покривалися свинцем чи ртуттю, а ззовні прикрашалися блискітками або розмальовувалися воском. Виготовляли кульки також із кольорового скла та покривали їх лаком. У 1867 році виробництво ялинкових кульок удосконалилося: скло стало тоншим, небезпечний свинець замінився сумішшю нітрату срібла та солодкої води, кульки можна було видути будь якого розміру, крім кульок можна було створити і скляні фігурки пташок, виноградні грона, глечики, навіть сопілочки, які могли звучати. Усі ці вироби покривалися золотим і срібним порохом.

Традиції та звичаї святкування в різних країнах:


Пропонуємо переглянути нашу публікацію "Новий рік в різних країнах"

Вітаємо з прийдешніми святами!

Використані джерела:

23 грудня 2022

Пам‘ятка/ правила поведінки для учнів на період зимових канікул/

Добрий день! 

Вітаємо учнів, вчителів та батьків із закінченням І семестру!

Зимові канікули!!!! З 24.12.22 до 08.01.23. 

Плануйте відпочинок, але не забувайте про безпеку на дорогах, біля водойм, біля ялинки. Пам'ятайте про дії під час сигналу "Повітряна тривога". Будьте обережні з електро та газовими приладами. Попередьте діточок про зустрічі з незнайомцями, вибухонебезпечними предметами. Прошу звернути увагу на темну частину доби (світловідштовхуючі наліпки зайвими не будуть). 


Правила поведінки на водоймах, вкритих кригою.

  • Не можна з’їжджати на лижах із крутого берега на кригу: у разі різкого навантаження він може провалитися.
  • Категорично забороняється дітям грати на тонкій кризі.
  • Небезпечно бути біля берегів, де найчастіше виникають промоїни, тріщини й розриви льоду.
  • На льоду краще  мати при  собі  знаряддя  безпеки  (лижі,  мотузку, палицю).
  • Обходь місця, вкриті товстим шаром снігу: під снігом лід завжди тонший; тонкий лід і там, де розливаються джерела, де швидка течія або струмок впадає в річку.
  • Катайся на ковзанах лише в перевірених та обладнаних для цього місцях.
  • Якщо лід почав тріщати та з’явилися характерні тріщини, негайно повертайся на берег. Не біжи, відходь повільно, не відриваючи ніг від льоду.

Обережно: бурульки!

  • Нестійкі погодні умови — відлига вдень і заморозки вночі — сприяють активному утворенню бурульок на покрівлях споруд (особливо старих будинків із похилим дахом) та великих деревах.
  • Будь особливо уважним, проходячи біля будинків або високих дерев. Спершу впевнись у відсутності загрози падіння льодових наростів.
  • Якщо це можливо, тримайся на відстані від будинків та інших споруд, обираючи найбільш безпечний маршрут руху.
  • У жодному разі не заходь за спеціальні огорожі поблизу будинків або дерев.

Правила поведінки під час ожеледиці

  • Ходи не поспішаючи, ноги злегка розслаб у колінах, ступай на всю підошву. Руки мають бути вільні. Пам’ятай, що поспіх збільшує небезпеку під час ожеледиці, тому виходь із будинку заздалегідь.
  • У разі порушення рівноваги швидко присядь — це найбільш реальний шанс утриматися на ногах.
  • Падай із мінімальною шкодою для свого здоров’я. Відразу присядь, щоб знизити висоту. У момент падіння зберись, напруж м’язи, а доторкнувшись до землі, обов’язково перекотися — удар, спрямований на тебе, зменшиться.
  • Не тримай руки в кишенях: це збільшує можливість не тільки падіння, а й важких травм, особливо переломів.
  • Обходь люки: як правило, вони покриті льодом. Крім того, люки можуть бути погано закріплені, що збільшує ризик травмування.
  • Ідучи тротуаром, не проходь близько до проїжджої частини дороги. Це небезпечно, адже є ризик підковзнутися і впасти по, колеса автомобіля, що проїжджає.
  • Не перебігай проїжджу частину дороги під час снігопаду та ожеледиці. Пам’ятай, що через ожеледицю значно збільшаться відстань гальмівного шляху.
  • Якщо ти впадеш і через деякий час відчуєш біль у голові й суглобах, нудоту – терміново звернися до лікаря.

Правила поведінки на вулицях і дорогах у зимовий період

  • Коли ви рухаєтеся по тротуару, то не поспішайте, не біжіть, бо можете посковзнутися і впасти.
  • Ніколи не ковзайтеся, щоб не збити інших людей, які рухаються поруч, а ще тому, щоб не виїхати на проїжджу частину, бо це дуже небезпечно.
  • Не ходіть близько біля краю тротуару, щоб вас не зачепила машина, яка випадково втратила керування
  • При переході дороги будьте особливо пильні. Переходьте її лише на переході й уважно придивляйтеся, щоб не було поблизу машини. Або тоді, коли транспортні засоби вже зупинилися.
  • Ніколи не перебігайте дорогу навіть коли немає транспортних засобів, бо по слизькій дорозі бігти небезпечно.
  • Не катайтеся на ковзанах по тротуару чи дорозі – це небезпечно.
  • Ніколи не чіпляйтеся до транспортних засобів, щоб прокататися з «вітерцем». Це приведе до тяжких трагічних наслідків.
  • Ніколи не спускайтеся з гірки на санчатах або лижах з тієї гірки, що веде на дорогу.
  • Залізниці взимку також небезпечні, адже скрізь слизько. Якщо виникає потреба перейти залізничну колію, то будьте уважні.
  • Не грайтеся в рухливі ігри поблизу проїжджої частини. Не штовхайтеся, щоб не потрапити під колеса автомобіля.
  • Коли чекаєте на зупинці громадський транспорт, ніколи не ставайте на край тротуару, тому що можете посковзнутися самі або ненароком хтось може штовхнути вас, і ви потрапите під колеса.
  • Поводьтеся на вулиці та зупинці культурно, чемно, адже соромно бути невихованим.
  • Обходьте транспортні засоби дуже уважно, коли обмежена чи недостатня видимість.
  • Зимова дорога криє в собі небезпеку, тому зосередьте на ній всю увагу.

за матеріалами сайту: http://surl.li/edumq

 



Бажаємо успіху!

Бережіть себе!

14 грудня 2022

День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС

фото з сайту: http://surl.li/ebjsc

Щороку 14 грудня, у день закінчення будівництва саркофага над зруйнованим четвертим енергоблоком Чорнобильської АЕС, в Україні відзначається День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Ми висловлюємо велику пошану ліквідаторам Чорнобильської катастрофи.

На жаль, для багатьох ліквідаторів це був останній бій. Низько схиляємо голови перед пам’яттю усіх, хто ціною власного життя відвів біду від майбутніх поколінь. Пам'ять про героїв-чорнобильців назавжди залишиться у наших серцях. Їхній подвиг є прикладом життєвої мудрості та громадянської позиції для нащадків.

Пам'ятник ліквідаторам аварії у Чорнобилі


Пам'ятник жертвам Чорнобильської трагедії у Чернігові



Пропонуємо передивитися інші цікаві факти, фото та відео за посиланням 📂

Пропонуємо ознайомитися з науковою віртуальною книгою:

Об’єкт «Укриття»: 30 років після аварії : монографія / В. О. Краснов, А. В. Носовський, В. М. Рудько, В. М. Щербін ; НАН України,

Ін-т проблем безпеки АЕС. – Чорнобиль (Київ. обл.) : Ін-т проблем безпеки АЕС, 2016. – 512 с.

ISBN 978-966-02-7875-2

 У монографії представлено причини аварії на ЧАЕС, першочергові заходи щодо її ліквідації. Наведено результати досліджень паливовмісних матеріалів, їхнє розташування, фізико-хімічні властивості. Розглянуто характеристику радіоактивних аерозолів, їхнє поширення за межі об'єкта "Укриття", а також механізми утворення та шляхи міграції рідких радіоактивних відходів. Описано особливості реалізації проектів ПЗЗ і можливу майбутню діяльність по перетворенню об'єкта "Укриття" в екологічно безпечну систему.

Читати книгу за посиланням 📂


05 грудня 2022

Ми - щит і меч твій, Україно!

 6 грудня  - День Збройних Сил України






Привітання зі святом за посиланням читати тут 📂

Пропонуємо переглянути інші наші публікації:

04 грудня 2022

Афоризми Григорія Сковороди

 Світ ловив мене, та не спіймав

До 300-річчя від 

дня народження Г. Сковороди

Григорій Савич Сковорода  - український філософ ХVIII ст.  пропонуємо ознайомитися з його відомими афоризмами:












Пропонуємо прочитати інші афоризми за посиланням читати тут 📂


03 грудня 2022

Сковороди зоря у вічність промовля...

 

фото з сайту: https://cutt.ly/81DzFMZ

03  грудня 2022 року виповнюється 300 років від дня народження Григорія Савича Сковороди (03.12.1722, Чорнухи, Лубенський полк — 9.11.1794, Іванівка (зараз Сковородинівка), Харківщина) — український філософ-містик, богослов, поет, педагог, можливо, і композитор літургійної музики. Мав значний вплив на сучасників і подальші покоління своїми байками, піснями, філософськими творами, а також способом життя, через що його називали «Сократом». Біографію читати тут 📂






Вірш Г. Сковороди 

ГРИГОРІЙ СКОВОРОДА: ФІЛОСОФ, ЯКИЙ РОЗКРИВ СУТЬ УКРАЇНСЬКОЇ НАЦІЇ У 18 СТОЛІТТІ. Докладно читати тут 📁

У бібліотеці виставки до дати


А також проведені бесіди з учнями 3-Б та 3-В класів, де діти отримали на згадку закладинки з афоризмами Григорія Сковороди











01 грудня 2022

СНІД - знання, розуміння

фото з сайту: https://cutt.ly/h1IhoA5

1 грудня — Всесвітній День боротьби зі СНІДом.

Його мета — привернути увагу громадськості і нагадати суспільству, що ВІЛ/СНІД є однією з самих глобальних проблем людства. 



Міфи про ВІЛ, СНІД